ASV-14.7456MHZ-EJ-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASV-14.7456MHZ-EJ-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 14.7456MHZ HCMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Additional Feature :
TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL
Type :
XO (Standard)
Termination :
SMD/SMT
Frequency Tolerance :
0.002%
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Output :
HCMOS
Fall Time-Max :
5ns
Ratings :
Base Resonator :
Crystal
Output Load :
10 TTL, 15 pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency Aging :
?5(1st) ppm/Year
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Product Type :
Standard Oscillators
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Length :
7 mm
JESD-609 Code :
e4
Number of Pins :
4
Surface Mount :
yes
Brand :
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Pin Count :
4
Package Type :
SMD
Symmetry-Max :
40/60 %
Operating Supply Voltage :
3.3V
Physical Dimension :
7.0mm x 5.08mm x 1.8mm
Mounting :
Output Level :
HCMOS/TTL
Series :
ASV
Oscillator Type :
Clock Oscillator
Width :
5.08 mm
Standard Frequency :
14.7456 MHz
Rise Time-Max :
5ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
3.3V
Height :
1.8034mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.276Lx0.200W 7.00mmx5.08mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Absolute Pull Range (APR) :
Supplier Package :
SMD
Output Format :
HCMOS
Frequency Stability :
±20ppm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Termination Style :
Max Supply Current :
10mA
Output Frequency :
14.7456MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
Oscillators
Load Capacitance :
15pF
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
5.08mm
Voltage - Supply :
3.3V
Operating Frequency :
14.7456MHz
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Mount :
Category :
Current - Supply (Disable) (Max) :
10μA
Frequency :
14.7456MHz
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Current - Supply (Max) :
10mA