ASTMLPD-27.000MHZ-EJ-E-T
Mfr.Part #
ASTMLPD-27.000MHZ-EJ-E-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Type :
XO (Standard)
Oscillator Type :
LVCMOS
Output :
LVCMOS
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Abracon Corporation
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rise Time-Max :
2ns
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Operating Frequency :
27MHz
Series :
ASTMLP
Height :
787.4μm
Symmetry-Max :
55/45%
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.032 (0.80mm)
Absolute Pull Range (APR) :
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.75mm
Fall Time-Max :
2ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Load :
15 pF
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Function :
Enable/Disable
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Mount :
Frequency :
27MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Disable) (Max) :
4.2mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Current :
7.5mA
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Base Resonator :
MEMS
Operating Temperature :
-20°C~70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Current - Supply (Max) :
7.5mA
Frequency Stability :
±20ppm
Voltage - Supply :
2.25V~3.63V