ASTMHTFL-66.666MHZ-AJ-E-T3
Mfr.Part #
ASTMHTFL-66.666MHZ-AJ-E-T3
Description
MEMS OSC XO 66.6660MHZ LVCMOS
Obsolete
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 13 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Load :
15 pF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Rise Time-Max :
3ns
Current - Supply (Max) :
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 0.75mm
yes
Function :
Enable/Disable
Absolute Pull Range (APR) :
Current - Supply (Disable) (Max) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Frequency Stability :
±20ppm
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Oscillator Type :
ASTMHT
Width :
3.2 mm
yes
Ratings :
Frequency :
66.666MHz
Height - Seated (Max) :
0.032 (0.80mm)
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Max Supply Voltage :
3.63 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Resonator :
MEMS
Min Supply Voltage :
2.25 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Abracon Corporation
Voltage - Supply :
2.25V~3.63V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125 °C
Operating Frequency :
66.666MHz
Mounting Type :
Mounting Feature :
Symmetry-Max :
55/45%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
5 mm