ASTMHTFL-50.000MHZ-XJ-E
Mfr.Part #
ASTMHTFL-50.000MHZ-XJ-E
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS
Frequency :
50MHz
Rise Time-Max :
3ns
Min Operating Temperature :
-40 °C
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Supply Voltage :
2.25 V
Voltage - Supply :
2.25V~3.63V
Length :
5 mm
Surface Mount :
yes
Function :
Enable/Disable
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Packaging :
Strip
Type :
XO (Standard)
Max Supply Voltage :
3.63 V
Frequency Stability :
±20ppm
Symmetry-Max :
55/45%
Series :
ASTMHT
RoHS :
Compliant
Current - Supply (Max) :
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 0.75mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Max Operating Temperature :
105 °C
Oscillator Type :
LVCMOS
Factory Lead Time :
8 Weeks
Abracon Corporation
Operating Frequency :
50MHz
Width :
3.2 mm
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; BULK
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package :
Strip
Height - Seated (Max) :
0.032 (0.80mm)
Mount :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Feature :
Output Load :
15 pF