ASTMHTFL-50.000MHZ-AJ-E
Mfr.Part #
ASTMHTFL-50.000MHZ-AJ-E
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
RoHS Status :
RoHS Compliant
Oscillator Type :
LVCMOS
Fall Time-Max :
3ns
Function :
Enable/Disable
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; BULK
Current - Supply (Disable) (Max) :
Mount :
Surface Mount
Symmetry-Max :
55/45%
Surface Mount :
yes
Frequency Stability :
±20ppm
Type :
XO (Standard)
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Supply Voltage :
3.63 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Operating Temperature :
125 °C
Rise Time-Max :
3ns
Base Resonator :
MEMS
Packaging :
Strip
Abracon Corporation
Series :
ASTMHT
Absolute Pull Range (APR) :
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 0.75mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Status :
Obsolete
Current - Supply (Max) :
Output Load :
15 pF
Operating Frequency :
50MHz
Height - Seated (Max) :
0.032 (0.80mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mounting Type :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output :
LVCMOS
Mounting Feature :
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Min Supply Voltage :
2.25 V
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Height :
787.4μm
Package :
Strip
Package / Case :
4-SMD, No Lead
RoHS :
Compliant
Length :
5 mm
Ratings :
Width :
3.2 mm
Voltage - Supply :
2.25V~3.63V
Frequency :
50MHz