AST3TQ-26.000MHZ-1
Mfr.Part #
AST3TQ-26.000MHZ-1
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC TCXO 26.0000MHZ LVCMOS
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Output Load :
15 pF
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Mounting Feature :
Surface Mount
Center Frequency :
26 MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Load Capacitance :
15 pF
Pin Count :
4
Ratings :
Brand :
Subcategory :
Oscillators
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Max Supply Current :
7mA
Aging :
1 PPM/FIRST YEAR
Output :
LVCMOS
Family :
AST3TQ
Output Frequency :
26 MHz
Product Category :
TCXO Oscillators
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency Tolerance :
±0.3 ppm
Frequency :
26MHz
Type :
TCXO
Frequency Stability :
±100ppb
Fall Time-Max :
4ns
Mounting Type :
Output Format :
LVCMOS
Mount :
Product Type :
TCXO
Packaging :
Strip
Absolute Pull Range (APR) :
Supply Voltage :
3.3V
Base Resonator :
Crystal
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.9mm
Frequency Aging :
±1(1st) ppm/Year
Additional Feature :
TR, 13 INCH
Function :
Rise Time-Max :
4ns
Symmetry-Max :
55/45%
Operating Frequency :
26MHz
Height :
2.0066mm
Oscillator Type :
CMOS
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Status :
Active
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Series :
AST3TQ
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
RoHS :
Details
Current - Supply (Max) :
7mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
Package :
Strip
Mounting :
Operating Supply Voltage :
3.3000 V