ASSR-4120-502E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASSR-4120-502E
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
8-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-400V
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Solid State Relays
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current-Max :
0.02A
Isolation Voltage :
3.75kV
Relay Type :
Relay
Contact Plating :
Tin
Output Current :
120mA
Input Type :
DC
Package / Case :
8-SMD (0.300, 7.62mm)
Max Output Current :
120mA
Control Current :
0.003A
Voltage - Load :
0V~400V
Output Type :
AC, DC
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, CMOS COMPATIBLE
Termination :
Gull wing
Voltage - Input :
1.3VDC
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Input Current :
20mA
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Gull wing
Overall Height :
3.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A) x 2
Published :
Throw Configuration :
DPST
Number of Pins :
8
Resistance :
25Ohm
Overall Length :
9.65mm
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Series :
ASSR
Max Output Voltage :
400V
Min Operating Temperature :
-40°C
On-State Resistance (Max) :
25Ohm
On-State Current-Max :
0.12A
Max Input Current :
20mA
Radiation Hardening :
No
Max Input Voltage :
1.65V
Datasheets
ASSR-4120-502E
Introducing Solid State Relays Broadcom ASSR-4120-502E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SMD (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Surface Mount, Circuit:SPST-NO (1 Form A) x 2, Number of Pins:8, ASSR-4120-502E pinout, ASSR-4120-502E datasheet PDF, ASSR-4120-502E amp .Beyond Solid State Relays Broadcom ASSR-4120-502E ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.