ASPI-8040LR-100M-T
Mfr.Part #
ASPI-8040LR-100M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND 10UH 6.4A 51.8M
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
10 µH
Ratings :
Width :
8.2 mm
Test Frequency :
100 kHz
Product Width :
8.6mm
Product :
Power Inductors
Series :
ASPI-8040LR
Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Package :
Digi-Reel?
DC Resistance (DCR) :
51.8mOhm Max
Saturation Current :
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Application :
COMMERCIAL
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Length :
8.6 mm
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
5.4 A
Inductance Tolerance :
± 20%
Core Type :
Molded
Product Category :
Power Inductors - SMD
Shielding :
Shielded
Core Material :
Metal Alloy
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
MouseReel
RMS Current (Irms) :
5.4A
Diameter :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Metal
Height :
3.8 mm
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.339" L x 0.323" W (8.60mm x 8.20mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Product Length :
8.2mm
Self Resonant Frequency :
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
Termination :
Standard
Current - Saturation (Isat) :
6.4A
Product Height :
3.8mm
Abracon ASPI-8040LR-100M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD