ASPI-6045S-100M-T
Mfr.Part #
ASPI-6045S-100M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 2.45A 48 MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation :
3.2A
Rad Hardened :
No
Type :
Wirewound
Product Type :
Fixed Inductors
Product Length :
6.3
Product Depth (mm) :
6.3(mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Product Height (mm) :
4.5(mm)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Max DC Current :
2.45A
Supplier Device Package :
Saturation Current :
3.2 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Application :
Power
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
10μH
Product Width :
6.3 mm
Failure Rate :
Not Required
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Termination :
Standard
Technology :
Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Min Operating Temperature :
-40°C
Core Type :
Termination Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Length (mm) :
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Tolerance :
±20%
Height :
4.5mm
Self Resonant Frequency :
15(MHz)
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Case Size :
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
DC Current :
2450(mA)
Published :
Current Rating (Amps) :
2.45A
Q @ Freq :
Diameter :
Inductance Tolerance :
20
Factory Lead Time :
15 Weeks
RMS Current (Irms) :
2.45 A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Length :
5.9944mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
DC Resistance (DCR) :
48mOhm
Military Standard :
Not Required
Composition :
RoHS :
Compliant
Current Rating :
2.45A
Core Material :
Ferrite
Series :
ASPI-6045S
Schedule B :
Number of Terminals :
2
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance :
0.048(TYP)(ohm)
Width :
6mm
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Brand :
Shielding :
Shielded
Product :
Power Inductors
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Tolerance (+ or -) :
20%
Datasheets
ASPI-6045S-100M-T
Abracon ASPI-6045S-100M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD