ASPI-3012S-360N-T
Mfr.Part #
ASPI-3012S-360N-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 36UH 440MA 950 MOHM
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Drum Core, Wirewound
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Type :
Power Inductors - SMD
Product Status :
Active
Core Type :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Core Material :
Ferrite
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±30%
DC Resistance (DCR) :
950mOhm
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Ratings :
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
440 mA
Material - Core :
Ferrite
Features :
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
36 µH
Current - Saturation (Isat) :
340mA
Q @ Freq :
Datasheets
ASPI-3012S-360N-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD