ASPI-3012S-100M-T
Mfr.Part #
ASPI-3012S-100M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 830MA 265MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
125°C
Product Length (mm) :
3.2(mm)
DC Resistance (DCR) :
265mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
1.2(mm)
Case Size :
Termination Style :
SMD/SMT
Schedule B :
Current - Saturation (Isat) :
600mA
DC Resistance :
0.265(TYP)(ohm)
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Current Rating :
830mA
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Application :
Power
Length :
3mm
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Brand :
Product Length :
3.2
Saturation Current :
600 mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Current :
830(TYP)(mA)
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rad Hardened :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency - Self Resonant :
42MHz
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Technology :
Wirewound
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
3mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Product Depth (mm) :
3.2(mm)
Diameter :
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Rated Current-Max :
0.83 A
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Military Standard :
Not Required
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Self Resonant Frequency :
42(MHz)
Shielding :
Shielded
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Tolerance (+ or -) :
20%
Product :
Power Inductors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
Wirewound
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Category :
Power Inductors - SMD
Test Frequency :
100kHz
Product Type :
Fixed Inductors
Ratings :
Core Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
PCB Mount
Published :
Q @ Freq :
Shielded :
yes
RoHS :
Compliant
Tolerance :
±20%
Core Material :
Ferrite
Inductance Tolerance :
Series :
ASPI-3012S
Inductance :
10μH
Product Width :
3.2
Current Rating (Amps) :
830mA
Failure Rate :
Not Required
Composition :
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Height :
1.2mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Current - Saturation :
600mA
Datasheets
ASPI-3012S-100M-T
Abracon ASPI-3012S-100M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD