ASPI-2512-4R7M-T2
Mfr.Part #
ASPI-2512-4R7M-T2
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 810MA 338MOHM SM
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Length :
2.5
Construction :
LOW PROFILE
RoHS :
Details
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Shielded
Length :
2.5 mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation :
1.05A
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Application :
Power
Width :
2 mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination Style :
SMD/SMT
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package Height :
1.2 mm
DC Resistance (DCR) :
338mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
100kHz
Max DC Current :
1A
Case/Size Code :
Special Feature :
DCR MEASURED AT 20 % TOLERANCE
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Product Type :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Width :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Core Material :
Ferrite
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Frequency - Self Resonant :
Published :
Ratings :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Rated Current-Max :
0.81 A
Current Rating (Amps) :
810 mA
Shielded :
yes
ECCN Code :
EAR99
Inductance Tolerance :
20
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
1.2mm
Package Length :
2.5 mm
Package Width :
2 mm
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Number of Functions :
1
Product Status :
Active
Packing Method :
TR, 7 INCH
Inductance :
4.7μH
Product :
Power Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating :
810mA
DC Resistance :
0.338 Ω
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
ASPI-2512
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
1.05A
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
ASPI-2512-4R7M-T2
Abracon ASPI-2512-4R7M-T2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD