ASPI-2510-2R2M-T2
Mfr.Part #
ASPI-2510-2R2M-T2
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 158MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
Test Frequency :
100kHz
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
Width :
2.0066mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
ASPI-2510
Current - Saturation :
1.2A
Mounting Style :
PCB Mount
Core Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Composition :
Wirewound
Length :
2.4892mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
158mOhm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Inductance :
2.2μH
Frequency - Self Resonant :
Current Rating :
1.2A
Package / Case :
Nonstandard
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Details
Max DC Current :
1A
Max Operating Temperature :
120°C
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
1.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Product Type :
Fixed Inductors
Application :
Power
Type :
Wirewound
Height :
1mm
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Published :
Datasheets
ASPI-2510-2R2M-T2
Abracon ASPI-2510-2R2M-T2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD