ASPI-2012-2R2M-T
Mfr.Part #
ASPI-2012-2R2M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 127MOHM SMD
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
1.35A
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Saturation Current :
1.65 A
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Test Frequency :
1MHz
DC Resistance (DCR) :
127mOhm Max
Product :
Power Inductors
Factory Lead Time :
15 Weeks
RMS Current (Irms) :
1.35 A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
2.0066mm
Current - Saturation :
1.4A
Inductance :
2.2μH
Height :
1.2mm
Material - Core :
Ferrite
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Max DC Current :
1.65A
Series :
ASPI-2012
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Height (mm) :
1.2(mm)
Failure Rate :
Not Required
Type :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-40°C
Frequency - Self Resonant :
Schedule B :
8504100000, 8504500000/8504500000/8504500000/8504500000/8504500000
Technology :
Wirewound
Brand :
Application :
Power
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Product Length :
2
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
Product Depth (mm) :
2.1(mm)
Length :
2.0066mm
Number of Terminals :
2
RoHS :
Compliant
Inductance Tolerance :
20
Diameter :
Military Standard :
Not Required
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount :
Surface Mount
Product Width :
2 mm
Composition :
Product Length (mm) :
2.1(mm)
Rad Hardened :
No
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
1.2A
DC Current :
1200(mA)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Type :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance (+ or -) :
20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Self Resonant Frequency :
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
1.4A
Published :
2009
DC Resistance :
0.127(ohm)
Size / Dimension :
0.079Lx0.079W 2.00mmx2.00mm
Product Status :
Active
Core Material :
Ferrite
Datasheets
ASPI-2012-2R2M-T
Abracon ASPI-2012-2R2M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD