ASPI-2010-2R2M-T
Mfr.Part #
ASPI-2010-2R2M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 264MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Saturation Current :
1.45 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
Power Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max DC Current :
1.45A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height :
1mm
Length :
2 mm
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Inductance :
2.2μH
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Core Material :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current Rating (Amps) :
1.2 A
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Product Category :
Power Inductors - SMD
Series :
ASPI-2010
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating :
1.2A
Brand :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Application :
Power
Current - Saturation (Isat) :
1.45A
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
1.45A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Test Frequency :
1MHz
Core Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
264mOhm Max
Ratings :
Width :
1.6 mm
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielding :
Shielded
Datasheets
ASPI-2010-2R2M-T
Abracon ASPI-2010-2R2M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD