ASPI-1306T-4R7M-T
Mfr.Part #
ASPI-1306T-4R7M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 6A 18 MOHM SMD
Stock
644
In Stock :
644
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
6A
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Application :
Power
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
6A
Height - Seated (Max) :
0.280 (7.11mm)
RoHS :
Compliant
Product :
Power Inductors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Depth :
15.24mm
Current - Saturation (Isat) :
13A
Published :
2005
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
Current - Saturation :
13A
Width :
15.24mm
Self Resonant Frequency :
60 MHz
Height :
7.11mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
Core Material :
Ferrite
Product Status :
Active
Inductance :
4.7μH
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
6A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Composition :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
Test Frequency :
100kHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
ASPI-1306T
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Length :
18.542mm
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Saturation Current :
13 A
Core Type :
Wirewound
Type :
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
ASPI-1306T-4R7M-T
Abracon ASPI-1306T-4R7M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD