ASPI-1306T-1R0M-T
Mfr.Part #
ASPI-1306T-1R0M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 8.6A 9 MOHM SMD
Stock
348
In Stock :
348
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Shielded :
No
Product Category :
Power Inductors - SMD
Self Resonant Frequency :
80 MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Package Width :
15.24 mm
Ratings :
Current - Saturation :
20A
Rated Current-Max :
20 A
Packing Method :
TR
Package Height :
7.11 mm
Depth :
15.24mm
Construction :
Unshielded
Max DC Current :
8.6A
Height - Seated (Max) :
7.112 mm
Series :
ASPI-1306T
Length :
18.542 mm
Q @ Freq :
Published :
2005
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
8.6A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Product Type :
Fixed Inductors
Case/Size Code :
7360
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Width :
15.24 mm
DC Resistance :
0.009 Ω
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
RoHS :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
9mOhm Max
Saturation Current :
20 A
Core Type :
Wirewound
Supplier Device Package :
Application :
Power
Current Rating (Amps) :
8.6 A
Height :
7.11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Inductance :
1μH
Test Frequency :
100kHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Length :
18.54 mm
Core Material :
Ferrite
Min Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
20A
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Power Inductors
Radiation Hardening :
Datasheets
ASPI-1306T-1R0M-T
Abracon ASPI-1306T-1R0M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD