ASPI-1306T-150M-T
Mfr.Part #
ASPI-1306T-150M-T
Description
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD
Stock
14
In Stock :
14
Fixed Inductors
Military Standard :
Not Required
Type :
Wirewound
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance (+ or -) :
20%
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current - Saturation :
8A
Max Operating Temperature :
85°C
DC Resistance :
0.036(ohm)
Test Frequency :
100kHz
Series :
ASPI-1306T
Tolerance :
±20%
Height :
7.11mm
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
15.24(mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminals :
2
Current Rating (Amps) :
4A
Current Rating :
4A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Failure Rate :
Not Required
Diameter :
Application :
Power
Product Height (mm) :
7.11(mm)
Technology :
Wirewound
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
+ 125 C
Product Length (mm) :
18.54(mm)
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Depth :
15.24mm
Length :
18.542mm
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
Current - Saturation (Isat) :
8A
Core Material :
Ferrite
Schedule B :
8504500000/8504500000/8504500000/8504500000/8504500000
Rad Hardened :
Saturation Current :
8 A
Published :
2005
Height - Seated (Max) :
0.280 (7.11mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Radiation Hardening :
Width :
15.24mm
Supplier Device Package :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Inductance :
15μH
Product Type :
Fixed Inductors
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Self Resonant Frequency :
22MHZ(MAX)(MHz)
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Max DC Current :
4A
DC Current :
4000(mA)
DC Resistance (DCR) :
36mOhm Max
Datasheets
ASPI-1306T-150M-T
Abracon ASPI-1306T-150M-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD