ASPI-1040HI-100M-T05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASPI-1040HI-100M-T05
Manufacturer
Abracon
Package / Case
SMD Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Length :
11.1506mm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.157 (4.00mm)
Core Material :
Iron
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Tolerance (+ or -) :
20%
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminals :
2
Product Depth (mm) :
10.3(mm)
Composition :
Wirewound
DC Resistance :
0.03(ohm)
Product Status :
Active
RMS Current (Irms) :
7.8 A
Military Standard :
Not Required
Failure Rate :
Not Required
Package/Case :
SMD
Series :
ASPI-1040HI
Brand :
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Q @ Freq :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating :
7.5A
Max DC Current :
8.5A
Application :
Power
Material - Core :
Ferrite
Case Size :
4040
Product :
Power Inductors
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Self Resonant Frequency :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Current - Saturation :
8.5A
Type :
Molded
Inductance :
10μH
Product Height :
4mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Product Type :
Fixed Inductors
Depth :
4mm
Core Type :
Molded
Test Frequency :
100kHz
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Saturation Current :
8.5 A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Product Height (mm) :
Width :
10.0076mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Product Length (mm) :
11.5(mm)
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
4mm
Shielding :
Unshielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mount :
Surface Mount
Product Width :
10 mm
Product Length :
11.15 mm
Frequency - Self Resonant :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.439Lx0.394W 11.15mmx10.00mm
Ratings :
Diameter :
Current - Saturation (Isat) :
8.5A
Nonstandard
RoHS :
Details
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Published :
2007
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Abracon ASPI-1040HI-100M-T05
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD