ASPI-0403-2R2M-T
Mfr.Part #
ASPI-0403-2R2M-T
Description
FIXED IND 2.2UH 1.75A 71.2 MOHM
Series :
ASPI-0403
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Power Inductors
Test Frequency :
7.96MHz
Inductance :
2.2μH
DC Resistance (DCR) :
71.2mOhm Max
Case/Size Code :
Package Width :
4 mm
Frequency - Self Resonant :
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Height :
3.2 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Type :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
DC Resistance :
0.0712 Ω
RoHS :
Details
Shielded :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Number of Functions :
1
Construction :
Chip
Termination :
Standard
Current Rating :
1.75A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Package Length :
4.5 mm
Shielding :
No
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
1.75 A
Application :
Power
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Height :
3.2 mm
yes
Product Category :
Power Inductors - SMD
Rated Current-Max :
1.75 A
Current - Saturation :
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Width :
4 mm
HTS Code :
Datasheets
ASPI-0403-2R2M-T
Abracon ASPI-0403-2R2M-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD