ASPI-0315S-180M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASPI-0315S-180M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 340MA 327MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Shielded :
yes
Shielding :
yes
Current Rating :
340mA
Current Rating (Amps) :
340 mA
Frequency - Self Resonant :
Surface Mount :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Reach Compliance Code :
Compliant
Q @ Freq :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
18μH
Published :
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Ratings :
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current - Saturation :
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ASPI-0315S
Size / Dimension :
0.150Lx0.150W 3.80mmx3.80mm
Case/Size Code :
3838-18M
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance :
0.327 Ω
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ferrite
Height :
1.8mm
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Abracon Corporation
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.34 A
Max DC Current :
340mA
DC Resistance (DCR) :
327mOhm Max
Datasheets
ASPI-0315S-180M-T
Abracon ASPI-0315S-180M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD