ASMPH-1008-4R7M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASMPH-1008-4R7M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 1.1A 110MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Cut Tape (CT)
Product Length :
2.5 mm
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
2.0066mm
Core Type :
Multilayer
Height :
900μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Product :
Power Inductors
Application :
Power
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Current - Saturation :
320mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Test Frequency :
1MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Q @ Freq :
Series :
ASMPH-1008
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Saturation (Isat) :
320mA
Product Status :
Active
Ratings :
Diameter :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Product Width :
2 mm
Package / Case :
Current Rating :
1.1A
Max DC Current :
320mA
Core Material :
Ferrite
Case Code (Imperial) :
Product Type :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Inductance Tolerance :
20
Type :
Multilayer
Brand :
Case Code (Metric) :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating (Amps) :
1.1A
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
New (Last Updated: 2 years ago)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Material - Core :
Ferrite
Published :
Self Resonant Frequency :
25 MHz
Saturation Current :
320 mA
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
1.1 A
RoHS :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
4.7μH
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Length :
2.4892mm
Datasheets
ASMPH-1008-4R7M-T
Abracon ASMPH-1008-4R7M-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD