ASDXAVX010NGAA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASDXAVX010NGAA5
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Response Time :
460 µs
Voltage - Rated :
5V
Termination Style :
PC Pin
Additional Feature :
RATIOMETRIC 12-BIT ANALOG OUTPUT
Published :
Surface Mount :
No
Termination :
PCB
Port Size :
Male - 0.09 2.31mm Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Pressure :
0.72 PSI
Output Type :
Analog Voltage
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Supply Voltage :
5V
Series :
ASDX
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Nominal Supply Current :
3.5mA
Voltage - Rated DC :
5V
Package / Case :
8-DIP Module
Factory Lead Time :
14 Weeks
Maximum Pressure :
0.72PSI (4.96kPa)
Max Supply Current :
3.5mA
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,STRAIN GUAGE
Accuracy :
±2%
Feature :
Temperature Compensated
Pressure Type :
Vented Gauge
Applications :
Board Mount
Body Breadth :
14.02 mm
Port Style :
Barbless
Number of Pins :
8
Pressure Sensing Mode :
Gage
Number of Bits :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
ASDXAVX010NGAA5
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXAVX010NGAA5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0.5 V ~ 4.5 V, Operating Temperature:-20°C~105°C, Package / Case:8-DIP Module, Number of Pins:8, ASDXAVX010NGAA5 pinout, ASDXAVX010NGAA5 datasheet PDF, ASDXAVX010NGAA5 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXAVX010NGAA5 ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXAVX010NGAA5
ASDX Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -20°C~105°C 0.36PSI (2.49kPa) Barbless ±2% 0.5 V ~ 4.5 V 4.75V~5.25V Temperature Compensated
ASDXAVX010NGAA5 Overview
For convenience, this transducer is included in the 8-DIP Module package. The temperature of the transducers should be set to -20°C~105°C to ensure reliable performance. The transducers can operate well with a supply voltage of 4.75V~5.25V. For the transducers to work properly, 8 pins must be connected in order to make it work. The transducers can have a normal operation with nominal supply current of 3.5mA. DC voltage should be 5V so that the transducers can continuously operate at the rated ambient temperature. The current of the transducers should not exceed 3.5mA, otherwise it will be dangerous.
ASDXAVX010NGAA5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP Module
Operating Temperature: -20°C~105°C
8 Pins
ASDX series
Operating Pressure: 0.36PSI (2.49kPa)
Operating Supply Voltage: 5V