AS7C3256A-12TCNTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS7C3256A-12TCNTR
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 256KBIT PAR 28TSOP I
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Width :
8
Memory Type :
Volatile
Number of Pins :
28
Organization :
32KX8
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Density :
256 kb
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Write Cycle Time - Word, Page :
12ns
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Pitch :
0.55mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Format :
SRAM
Number of Functions :
1
Package / Case :
Surface Mount :
yes
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.2mm
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Length :
11.8mm
Access Time (Max) :
12 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
28
Number of Terminations :
Width :
8mm
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AS7C3256A-12TCNTR
Introducing Memory Alliance Memory, Inc. AS7C3256A-12TCNTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width), Number of Terminations:28, AS7C3256A-12TCNTR pinout, AS7C3256A-12TCNTR datasheet PDF, AS7C3256A-12TCNTR amp .Beyond Memory Alliance Memory, Inc. AS7C3256A-12TCNTR ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.