AS6C8008-55BIN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS6C8008-55BIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
48-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 8MBIT PARALLEL 48TFBGA
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Number of Functions :
1
Power Supplies :
3/5V
Supply Current-Max :
0.06mA
Lead Free :
Lead Free
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Density :
8 Mb
Standby Voltage-Min :
2V
Number of Terminations :
48
Memory Format :
SRAM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Supply Voltage :
3V
Access Time (Max) :
55 ns
Address Bus Width :
20b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Length :
8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Memory Width :
8
Number of Pins :
48
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Ports :
1
Terminal Pitch :
0.75mm
Memory Interface :
Parallel
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
I/O Type :
COMMON
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
48-LFBGA
Memory Size :
8Mb 1M x 8
Supply Voltage :
3V
Memory Type :
Volatile
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V