AS6C1016-55BIN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS6C1016-55BIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
48-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 48TFBGA
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Number of Pins :
48
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.75mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Supplies :
3/5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
I/O Type :
COMMON
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Supply Voltage :
3V
Density :
1 Mb
Supply Current-Max :
0.06mA
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
48
Memory Interface :
Parallel
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
Access Time (Max) :
55 ns
Published :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Memory Type :
Volatile
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Ports :
1
Standby Current-Max :
0.00002A
Memory Width :
16
Terminal Position :
BOTTOM
Standby Voltage-Min :
2V
Length :
8mm
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V