ARV23A12
Mfr.Part #
ARV23A12
Description
IC RF SWITCH SPDT 18GHZ MODULE
Impedance :
50Ohm
Coil Voltage (DC) :
12V
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
12V
Frequency :
18GHz
Insertion Loss (dB) :
0.7 dB
Insertion Loss :
0.7dB (max)
Throw Configuration :
ARV
Max Operating Temperature :
85°C
Module, SMA Connectors
Max Frequency :
18GHz
Test Frequency :
18GHz
Frequency Range :
DC~18GHz
Isolation :
60dB (min)
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Module
Topology :
Reflective
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Voltage :
500V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
ARV23A12
Panasonic ARV23A12
General Purpose RF Type SPDT -55°C~85°C DC~18GHz Isolation:60dB (min) Insertion Loss:0.7dB (max) Reflective 50Ohm 12V
ARV23A12 Overview
It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Switch.RF Switchs should be operated at -55°C~85°C temperature while operating.As the name implies, this RF switching belongs to the ARV family of RF switchings, and it is a type of RF switching.General Purpose RF switch ic type.There is 12V voltage limit on the RF Switch.
ARV23A12 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV23A12 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works
ARV23A12 RF Switches applications.
  • High speed filter selection
  • Digital transceiver front end switch
  • IF switching
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD