ARS14Y24Z
Mfr.Part #
ARS14Y24Z
Description
RELAY RF SPDT 500MA 24V
High Frequency (RF) Relays
Body Length or Diameter :
14 mm
Contact Rating (Current) :
500 mA
Packaging :
Reel
Contact Material :
Gold Plating
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Operate Voltage(DC) :
18 V
ECCN Code :
EAR99
Coil Type :
Non Latching
Product Category :
High Frequency / RF Relays
Physical Dimension :
14mm x 8.6mm x 8mm
Coil Current :
8.3 mA
Relay Type :
RF RELAY
Relay Function :
SPDT
Operate Time :
10 ms
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Insulation Resistance :
Features :
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
Tape and Reel
Termination Type :
Solder
Impedance :
50 Ohms
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
End Contact Plating :
Gold
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Gull wing
Product Status :
Active
Body Breadth :
8.6 mm
Product Type :
High Frequency Relays
Coil Voltage(DC)-Max :
24 V
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT-STRAIGHT
Series :
ARS
Contact Current(DC)-Max :
0.5 A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Terminal Finish :
Gold (Au)
Coil Resistance :
2.88 kOhms
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Relay Action :
Momentary
HTS Code :
Contact Resistance :
100 mΩ
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact/Output Supply Type :
DC
Switching Time :
16 ms
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Power :
200mW
Relay Form :
1 Form C
Coil Current(DC)-Max :
0.008 A
Operating Frequency-Max :
3000 MHz
Input Switching Control Type :
Random
Weight :
2 g
Switching Voltage :
30VDC - Max
Characteristic Impedance :
50 Ω
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
VSWR :
1.4
Subcategory :
Relays
Body Height :
8 mm
Base Product Number :
ARS14Y
Coil Release Voltage(DC) :
2.4 V