AR215F103K4RTR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR215F103K4RTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
5.08mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Standard :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Pitch :
5.08mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X8R
Height :
5.08mm
Width :
5.08mm
Size Code :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Capacitance :
10nF
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X8R
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Terminal Pitch :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Published :
Datasheets
AR215F103K4RTR1
KYOCERA AVX AR215F103K4RTR1
10nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
AR215F103K4RTR1 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
AR215F103K4RTR1 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V