AR215F102K4R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR215F102K4R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X8R RADIAL
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
SkyCap® AR
Composition :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Published :
2008
Depth :
3.175mm
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.231 5.86mm
Temperature Characteristics Code :
X8R
Lead Pitch :
5.08mm
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
508 µm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
1000pF
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
AR215F102K4R
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX AR215F102K4R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, AR215F102K4R pinout, AR215F102K4R datasheet PDF, AR215F102K4R amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX AR215F102K4R ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX AR215F102K4R
SkyCap® AR 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~150°C 2 Terminations Through Hole Radial