AR205F102K4R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR205F102K4R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X8R RADIAL
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
2.54mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X8R
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Series :
SkyCap® AR
Applications :
Automotive
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Width :
3.175mm
Length :
5.08mm
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Ratings :
AEC-Q200
Size Code :
2012
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Multilayer :
yes
Published :
2008
Pbfree Code :
yes
Datasheets
AR205F102K4R
KYOCERA AVX AR205F102K4R
SkyCap® AR 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~150°C 2 Terminations Through Hole Radial