AR1206JR-07220RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR1206JR-07220RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
220Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Series :
aR
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
AR1206JR-07220RL
YAGEO AR1206JR-07220RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 220Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C