AR1206FR-0778R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR1206FR-0778R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
aR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
660.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
78.7Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e4
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
AR1206FR-0778R7L
YAGEO AR1206FR-0778R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 78.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C