AR1206FR-0769R8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR1206FR-0769R8L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Series :
aR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
69.8Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Datasheets
AR1206FR-0769R8L
YAGEO AR1206FR-0769R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 69.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C