AR0805FR-0790K9L
Mfr.Part #
AR0805FR-0790K9L
Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0805
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e4
LASER TRIMMABLE
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
90.9kOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
609.6μm
Datasheets
AR0805FR-0790K9L
YAGEO AR0805FR-0790K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 90.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C