AR0805FR-07845KL
Mfr.Part #
AR0805FR-07845KL
Description
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
609.6μm
JESD-609 Code :
e4
Published :
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
845kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
AR0805FR-07845KL
YAGEO AR0805FR-07845KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 845kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C