AR0805FR-076K49L
Mfr.Part #
AR0805FR-076K49L
Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
6.49kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
150V
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
AR0805FR-076K49L
YAGEO AR0805FR-076K49L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 6.49kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C