AR0805FR-07442KL
Mfr.Part #
AR0805FR-07442KL
Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Resistance :
442kOhm
Published :
Tolerance :
±1%
yes
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AR0805FR-07442KL
YAGEO AR0805FR-07442KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 442kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C