AR0805FR-0742K2L
Mfr.Part #
AR0805FR-0742K2L
Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
42.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Datasheets
AR0805FR-0742K2L
YAGEO AR0805FR-0742K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 42.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C