AR0805FR-0739K2L
Mfr.Part #
AR0805FR-0739K2L
Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
39.2kOhm
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
yes
Datasheets
AR0805FR-0739K2L
YAGEO AR0805FR-0739K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 39.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C