AR0805FR-07383RL
Mfr.Part #
AR0805FR-07383RL
Description
RES SMD 383 OHM 1% 1/8W 0805
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Resistance :
383Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
LASER TRIMMABLE
Datasheets
AR0805FR-07383RL
YAGEO AR0805FR-07383RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 383Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C