AR0805FR-072K43L
Mfr.Part #
AR0805FR-072K43L
Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
2.43kOhm
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
AR0805FR-072K43L
YAGEO AR0805FR-072K43L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 2.43kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C