AR0805FR-071R62L
Mfr.Part #
AR0805FR-071R62L
Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
1.62Ohm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
AR0805FR-071R62L
YAGEO AR0805FR-071R62L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 1.62Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C