AR0805FR-071K24L
Mfr.Part #
AR0805FR-071K24L
Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
1.24kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
AR0805FR-071K24L
YAGEO AR0805FR-071K24L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 1.24kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C