AR0603FR-0768K1L
Mfr.Part #
AR0603FR-0768K1L
Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
aR
Resistance :
68.1kOhm
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
AR0603FR-0768K1L
YAGEO AR0603FR-0768K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 68.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C