AR0603FR-071M6L
Mfr.Part #
AR0603FR-071M6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Resistance :
1.6mOhm
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
aR
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Datasheets
AR0603FR-071M6L
YAGEO AR0603FR-071M6L
AR Series, Thick Film, 1.6MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C