AR0603FR-071K5L
Mfr.Part #
AR0603FR-071K5L
Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
1.5kOhm
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Gold
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm