AR0603FR-071K21L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR0603FR-071K21L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
aR
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Height :
558.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
1.21kohm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Datasheets
AR0603FR-071K21L
YAGEO AR0603FR-071K21L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 1.21kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C