AR05BTBW1402
Mfr.Part #
AR05BTBW1402
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 14K OHM 0.1% 1/8W 0805
Stock
145
In Stock :
145
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Resistance :
14 kOhms
Tolerance ± :
0.1%
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Supplier Device Package :
0805
Features :
Industrial packaging :
yes
Series :
aR
Content :
1000pc(s)
Composition :
Thin Film
Type :
AR05BTBW1402
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Failure Rate :
Base Product Number :
AR05BTB
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AR05BTBW1402
Viking Tech AR05BTBW1402
AR Series, Thin Film, 14 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C