AR03BTBX5622
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR03BTBX5622
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Series :
aR
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thin Film
Base Product Number :
AR03BTB
Industrial packaging :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Content :
1000pc(s)
Tolerance ± :
0.1%
Type :
AR03BTBX5622
Number of Terminations :
2
Ratings :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
56.2 kOhms
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Failure Rate :
Tolerance :
±0.1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Datasheets
AR03BTBX5622
Viking Tech AR03BTBX5622
AR Series, Thin Film, 56.2 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C